fita
17 آذر 1401 - 17:22

تصویب ۵۲۰۰ میلیارد تومان در مجلس برای اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

نماینده مردم شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: برای اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، ۵۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در مجلس مصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اسلام‌آباد غرب، مجتبی بخشی‌پور در آیین گرامیداشت روز پرستار که امروز در بیمارستان امام خمینی(ره) اسلام‌آباد غرب برگزار شد اظهار داشت: بر اساس شاخص‌ها و آئین‌نامه‌های وزارت وزارت بهداشت، تعداد پرستار مورد نیاز بر اساس میزان جمعیت، تعداد تخت‌های بیمارستانی و تعداد پزشک تعیین می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به این شاخص‌ها برای هر 1000 نفر باید سه پرستار وجود داشته باشد، همچنین تعداد دو تا 2.5 پرستار برای هر تخت بیمارستانی مورد نیاز است و به ازای هر پزشک سه پرستار باید به کارگیری شود.

بخشی‌پور گفت: اکنون با کمبود 100 هزار پرستار در کشور مواجه هستیم و باید در خصوص روند به کارگیری پرستاران با توجه به افزایش تعداد تخت های بیمارستانی و نیازی که در کشور وجود دارد چاره اندیشی شود.

وی افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته در بخش‌های بیمارستانی که تعداد پرستاران به اندازه کافی و بر اساس شاخص تعیین شده وجود دارد، حدود سه تا 12 درصد شرایط درمان بیماران بهتر شده و 16 درصد میزان مرگ و میر بیماران نیز کاسته شده است که نتیجه وجود پرستار کافی در بخش‌های بهداشتی درمانی و افزایش پیش آگاهی بیماران و ارائه خدمات مورد نیاز و بر اساس استانداردهای تعیین شده است.

نماینده مردم اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از جمله چالش‌هایی که ما را در کشور با کمبود پرستار مواجه می‌سازد؛ افزایش میانگین سن جامعه، افزایش سن جامعه پرستاری، مهاجرت پرستاران، افزایش سوانح طبیعی و غیر طبیعی و عدم کارایی سیستم بهداشتی  درمانی در بیماری‌هایی مانند کرونا است.

وی گفت: اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید از سال 86 اجرایی می‌شد و 5200 میلیارد تومان اعتبار آن در مجلس مصوب شد و نباید به بهانه فراهم نبودن زیرساخت‌ها جهت ثبت خدمات در بیمارستان‌ها، پرداخت آن با تاخیر صورت گیرد و مجلس در راستای اجرای صحیح و کامل آن پای کار است.

بخشی‌پور بیان کرد: شهرستان اسلام آباد غرب به عنوان شهرستان دوم استان از نظر جمعیت، با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد، به شهرستان‌های اطراف و استان‌های ایلام و لرستان نیز خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌دهد و باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901874