fita
18 آذر 1401 - 09:58

تمدید وعده بهره‌برداری از راه‌آهن همدان ـ سنندج تا بهمن ۱۴۰۱

راه آهن راه‌آهن همدان- سنندج به منظور تسهیل در جابه‌جایی ۲.۹ میلیون تن تولیدات کشاورزی سالیانه استان کردستان و ۴.۶ میلیون تن کالا از مرز باشماق (کردستان عراق) با ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی تا بهمن‌ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مدیر کل ساخت و توسعه راه‌آهن منطقه یک گفت پروژه ریلی همدان- سنندج به طول 151 کیلومتر به عنوان بخشی از راه‌آهن تهران- همدان- سنندج است که ، مراکز استان‌های همدان و کردستان را به هم مرتبط می‌سازد.

48 کیلومتر از این مسیر در استان همدان و 103 کیلومتر از آن در استان کردستان قرار دارد.

این خط ریلی از ایستگاه همدان منشعب و ضمن عبور از حوالی شهر‌های بهار، لالجین، صالح آباد، قروه و دهگلان و تحت پوشش قرار دادن ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی محور به ایستگاه سنندج منتهی می‌شود.

به گفته شاهین اسد فامیان مهم‌ترین هدف این طرح، اتصال سنندج به شبکه راه‌آهن سراسری از طریق همدان و تهران است و امکان توسعه آتی پروژه و اتصال آن به استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کرمانشاه در برنامه قرار دارد.

راه‌آهن همدان- سنندج با تامین ایمنی و رفاه حال مسافران و کاهش تصادفات جاده‌ای، بخش قابل توجهی از ترافیک جاده‌ای جهت جابجایی بار و مسافر را جذب خواهد کرد.

توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی در منطقه پروژه، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، اشتغالزایی و محرومیت زدایی از دیگر دستاورد‌های این پروژه ریلی خواهد بود.

راه‌آهن همدان- سنندج به جابجایی منابع بار محصولات کشاورزی بهار همدان، منابع بار معادن سنگ و پوکه معدنی قروه، پتروشیمی باختر سنندج و کارخانجات و صنایع، شهرک صنعتی دهگلان و سالیانه 2.9 میلیون تن تولیدات کشاورزی استان کردستان از جمله دشت قروه و دهگلان کمک خواهد کرد و جابجایی 4.6 میلیون تن کالا از مرز باشماق (کردستان عراق) برای آن در نظر گرفته شده است.

سرعت حرکت قطارمسافری دراین خط ریلی 160کیلومتر بر ساعت و حرکت قطار باری نیز 120کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

این پروژه ریلی که از سال 84 آغاز شده با 91 درصد پیشرفت فیزیکی در فاز بهره‌برداری قرار دارد و به گفته مدیر کل ساخت و توسعه راه‌آهن منطقه یک، در بهمن‌ماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

همچنین 20 هزار میلیارد ریال اعتبار برای این طرح هزینه شده است. بهره‌برداری از راه‌آهن همدان- سنندج در تکمیل کریدور ریلی غرب نیز موثر است و از سوی دیگر استان مرزی کردستان را به خطوط ریلی متصل می‌کند.

توسعه ریلی و اتصال کردستان به شبکه ریلی کشور و عراق امری ضروری بوده و اتمام پروژه راه‌آهن همدان- سنندج در توسعه سرمایه‌گذاری و کاهش تصادفات بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

خط ریلی همدان - سنندج ظرفیت جابه‌جایی سالانه 3میلیون تن بار و 700هزار مسافر را دارد.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 902235